Favicon strony najlepszestudniówki.pl
Członek zespołu Najlepsze Studniówki

Studniówka okiem fotografa – temat trudny niczym wesele?

Wielu z nas fotografia studniówkowa kojarzy się obecnie z czymś na miarę wesela. Oczywiście na nieco mniejszą skalę (choć nie zawsze) i bez Państwa Młodych. W Internecie możemy znaleźć wiele ofert reportażu fotograficznego ze studniówki , które często są wybierane ze względu na niższą cenę, a nie bogate portfolio. Prawda jest taka, że są większa szanse na to, że w życiu będziemy mieli więcej niż jedno wesele niż na to, że znów będziemy mieli studniówkę. Skoro coś jest raz w życiu to chyba warto mieć z tego najlepszą możliwą pamiątkę, prawda? Na szczęście, zarówno dla wesel, jak i innych bali, rynek fotografii eventowej w Polsce świetnie się rozwija. 

Dlaczego fotografia studniówkowa?

Wszystko zaczęło się od moich rówieśników z innych szkół, którzy co roku narzekali na zdjęcia i fotografa. Prawie każda maturzystka czy maturzysta posiada teraz Instagrama czy profil na Facebooku, gdzie chcą pochwalić się swoją studniówką. Jest to przecież piękny, niezwykły bal. Dziewczyny wystrojone jak milion dolarów, bo sukienki wybierane co najmniej rok wcześniej i poprzedzone wielogodzinnymi konsultacjami z koleżankami. Chłopaki? Niczym James Bond w różnych reinkarnacjach. Tylko dlaczego zdjęcia są tak mało atrakcyjne, skoro wszystko jest zorganizowane tak pięknie i na tak wysokim poziomie? Mało fotografów na rynku? Nie, przecież jest ich tak wielu. A może niechęć fotografa do angażowania się w zlecenie powszechnie kojarzone z mało ciekawą, sztywną imprezą licealistów? Może mit, że takie zlecenia są słabo płatne? Nie, wszystkie powyższe wątpliwości po prostu trzeba rozwiać. Przecież studniówki to takie… trochę wesela i obowiązkowy punkt każdego roku w kalendarzu zleceń fotografa.

Fotoreportaż studniówkowy – przydatne porady

Studniówkę organizują maturzyści (czasami pomaga im w tym rada rodziców), czyli „klient masowy”. Nie jest to jedna para jak w fotografii ślubnej, tylko każda para, która uczestniczy w studniówce. Należy o tym pamiętać przy fotografowaniu, ponieważ fotografujemy dla nich, nie dla siebie, czyli każda para powinna mieć minimum kilka zdjęć. Brzmi groźnie, przynajmniej dla fotografa, który lubi artystyczne kadry, konkretną selekcję oraz poprzez fotoreportaż opowiada historię. Owszem, maturzystom podobają się detale czy historia, ale głównie szukają siebie na zdjęciach i porównują do innych, to jest dla nich najważniejsze – chcą wrzucić zdjęcie do sieci i wydrukować sobie, by powiesić na ścianie. Zdjęcia powinny być zarówno naturalne, jak i pozowane. Ładne, radosne ujęcia to pamiątka na lata, a może też na całe życie, a my jesteśmy jej twórcami. Dla większości maturzystów to wielki dzień i powinniśmy mieć to na uwadze, pracując cały wieczór z młodzieżą. 

Taniec z obiektywem

Na parkiecie powstają najlepsze i najbardziej spontaniczne kadry, ale należy pamiętać, że niektórzy uczniowie nie przepadają za parkietem, a sami też nie podejdą do fotografa i nie zapytają o zdjęcie, bo przecież „wiocha i nie wypada”, albo po prostu nie myślą o zdjęciach podczas imprezy, a potem żałują. Dobrym pomysłem, żeby każdy znalazł się na zdjęciach, jest fotografowanie par siedzących przy stołach, co robimy najczęściej przed kolacją lub zaraz po. Jest to czas, kiedy prawie wszyscy siedzą i wyglądają elegancko, bo jak wiadomo, kiedy zacznie się część taneczna może być różnie z obecnością przy stole.

Na weselu mamy magiczny Pierwszy Taniec Młodej Pary, na studniówce tę rolę spełnia polonez. Z tym, że tu nie skupiamy się na jednej parze, a na całym tłumie par. Podczas jednej sekwencji lub przejścia proponuję stanąć w jednym miejscu i sfotografować każdą parę po kolei. Bo wszyscy marzą o pięknym zdjęciu w trakcie tańca ćwiczonego przez kilka miesięcy. Należy starać się unikać sytuacji, że niektóre pary mają zdjęcia z najważniejszych momentów studniówkowych, jaką jest niewątpliwie polonez, a inne nie. Wszyscy płacą tyle samo, więc należy zadbać o to, aby wszyscy mieli podobne ujęcia. 

Jeden czy kilku fotografów?

Podczas studniówki zawsze zabieram ze sobą dodatkowego fotografa, przynajmniej na czas poloneza. Mam wtedy pewność, że każda para została sfotografowana oraz powstał ciekawy reportaż, bo będzie z czego wybierać. Przy większej liczbie par, np. 120, zapraszam do współpracy jeszcze jednego fotografa, żeby powstało wiele różnych, ciekawych i nie tylko tych obowiązkowych ujęć. Liczba fotografów na maturzystę jest sprawą całkowicie indywidualną. Ważne jest, aby fotografowie, z którymi współpracujemy, mieli podobny styl do nas, a obróbką graficzną zajęła się jedna osoba – wtedy cały fotoreportaż będzie spójny. 

Pamiątki ze studniówki? W komputerze, na ścianie czy w CEWE FOTOKSIĄŻCE?

Dobrze jest również zaproponować maturzystom pomysły (lub usługę), które sprawi, że te ich zdjęcia staną się jeszcze bardziej namacalną pamiątką. Odbitki, pendrive, fotoobrazy czy fotoksiążki. Polecajmy tylko dobre laboratoria fotograficzne i miejsca wywoływania zdjęć, które proponują odpowiednią jakość zdjęć. Przecież nawet dobrze technicznie wykonane zdjęcie wywołane w laboratorium o kiepskiej renomie będzie wyglądać znacznie gorzej od oryginału. Nie po to przecież fotografujesz… To samo dotyczy fotoksiążek. Tutaj z czystym sumieniem mogę stawiać na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ. To nieprzypadkowo najczęściej wybierana fotoksiążka w Europie. Jeśli więc studniówki dopiero przed Wami, to wiecie już jaki kształt może mieć Wasza pamiątka z tej imprezy. Jeśli studniówka to fotograficzne wspomnienie z dalszej przeszłości to nic nie stoi na przeszkodzie, aby te zdjęcia zebrać i samodzielnie stworzyć z nich nowoczesną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ, którą zabierzecie na swój zjazd absolwentów. 

Julia Szymańczyk – łączy pasję ze swoim sposobem na życie. Fotografka pochodząca z Górnego Śląska, gdzie również na co dzień łapie świat w kadry. Wielbicielka rozmazanego tła, naturalnego światła, koloru białego oraz ludzi, którzy są według niej niewyczerpanym źródłem ciekawych zdjęć.

Artykuł ukazał się na łamach styczniowego wydania magazynu
fotograficznego FOTOCEWE INSPIRACJE 2019.

Członkowie zespołu Najlepsze studniówki

Studniówka to wspaniały czas i niezapomniane chwile dla każdego maturzysty.

Każda tego rodzaju impreza jest niepowtarzalna, dlatego naszym celem jest jak najlepsze uchwycenie wszystkich pięknych momentów, które mają miejsce właśnie na tym wydarzeniu.

Nasz wspaniały zespół składa się z 15 młodych osób. Tak jak i Wy uwielbiamy zabawę, tańce i spontan. Dlatego też nasze zdjęcia są po prostu naturalne i fajne. Co tu dużo mówić — oddają cały zamysł atmosfery panującej na studniówce! 

Działamy na terenie całej polski!

Sprawdź naszego Instagrama!

Cześć!

NIE WIESZ JAKA OFERTA BĘDZIE IDEALNA DLA CIEBIE?

Chętnie pomożemy Ci z wyborem idealnego pakietu na waszą studniówkę! Skorzystaj z naszego formularza kontakowego podając szczegóły wydarzenia lub skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo: tel. +48 697 747 255, e-mail: [email protected]

Do usłyszenia, Julia